Diagnoza skóry to pierwszy etap pielęgnacji zgodnie z moim autorskim programem 5 kroków.  Jednak jak wynika z moich obserwacji, waszych pytań na grupie oraz podczas konsultacji z tym masz największy problem. Dlatego stworzyłam dla Ciebie narzędzie, dzięki któremu w łatwy sposób opracujesz mapę swojej skóry i dowiesz się jaką masz skórę, poznasz jej potrzeby i dowiesz sie jak z nią właściwie postępować.

Proste? Oczywiście! Już to słyszałaś? Oczywiście! Stosujesz? Jeśli tak, to sprawdź czy możesz coś udoskonalić.

Krok 1: Diagnoza, czyli Mapa Twojej skóry

Skóra jest największym organem naszego ciała. Jak każdy element, ma swoje określone funkcje, mechanizmy. Do pewnego momentu działa bez zarzutu i im mniej w nią ingerujemy tym lepiej. Tak jest z każdą częścią naszego organizmu. Zawiaduje tym nasz mózg – centrala naszego ciała.

Niestety skóra jest jedynym organem, którego starzenie się NIE JEST NAPRAWIANE. To oznacza ubytki substancji, które pomagają skórze właściwie funkcjonować. W konsekwencji w połączeniu z naszą ingerencją w postaci niewłaściwej pielęgnacji, zŁej diety, ekspresowego i często niezdrowego trybu życia, powoduje to widoczne problemy na naszej skórze, nie tylko zmarszczki, ale też naczynka, wrażliwość, trądzik dorosły czy przebarwienia, a także brak blasku, widoczną szarość skóry, zmęczenie.

Można to zatrzymać? Nie. Zahamować? Opóźnić? Jak najbardziej tak.

Aby tego dokonać, musisz poznać swoja skórę. Nie oznacza to całodziennego i codziennego stania przed lustrem i przyglądania się jej, niemniej jednak pewne informacje będą potrzebne.

Zacznijmy od określenia rodzaju skóry, czyli jaka ona jest. Znasz na pewno 4 rodzaje skóry: normalna, sucha, mieszana, tłusta. Jaka jest Twoja skóra i czy jesteś tego na 100 % pewna?

Mogę Cię zapewnić, że niewiele z nas, kobiet, potrafi jednoznacznie określić rodzaj skory. Nie dlatego, że nie wiedzą, ale dlatego, że na rodzaj skóry nakłada się jej stan, który może zaburzać naszą ocenę. Co to znaczy? Możesz mieć skórę mieszaną i naczynkową albo podrażnioną z zaczerwienionymi policzkami, albo przesuszoną z łuszczącą się skórą na nosie i czole, albo suchą z trądzikiem w okolicach żuchwy…dlatego obserwacja skóry jest ważna przy doborze pielegnacji.Pamiętaj, to nie jest czas stracony, to czas, który podarowałaś SOBIE. 

Zadanie nr. 1: zrób swoją mapę twarzy.

Narysuj sobie owal na kartce – odpowiednik swojej twarzy – stań przed lustrem i poprzyglądaj się temu, co ze skórą się dzieje. (Nie chcesz rysować? Tutaj znajdziesz materiał, który pomoże Ci dokonać diagnozy). Sprawdź, co czuje twoja skóra rano i wieczorem.

Jeśli się świeci w strefie T: czoło, nos, broda, zaznacz to na kartce. Jeśli jest zaczerwieniona na policzkach, zaznacz w odpowiednim miejscu, a także zmarszczki tam gdzie je obserwujesz (okolice oczu, czoła, wokół ust, policzki) oraz przebarwienia, krostki, grudki i inne zmiany trądzikowe.

Sprawdź, czy po oczyszczeniu czujesz komfort.Jeśli nie, to czy to jest uczucie ściągania, pieczenia, zaznacz to na swojej mapie twarzy. Zaobserwuj, jak długo w ciągu dnia twoja skóra czuje się komfortowo, jest napięta, jędrna, nawilżona i nie potrzebuje niczego więcej. Spróbuj wyłapać ten czas i spróbuj zaznaczyć go sobie na swojej mapie twarzy.

To da ci obraz tego, czy twoja dzienna pielęgnacja jest efektywna, czy być może potrzebujesz czegoś innego, bo inna jest potrzeba skóry. To samo dotyczy pielęgnacji nocnej. Wstajesz rano, powinnaś czuć się wypoczęta. Czy Twoja skóra również jest?  Czy jest gotowa do stawienia czoła kolejnemu dniu? Poświęć jej chwilę czasu, zaobserwuj to, zrób notatki po to, żeby zweryfikować czy rzeczywiście pielęgnujesz skórę zgodnie z jej potrzebami.

I nie, nie obawiaj się, to co robisz w tym momencie nie oznacza, że będziesz musiała mieć oddzielny produkt do każdej części twarzy. Twoja Mapa Skóry wyznacza priorytety pielęgnacyjne zgodne z potrzebami skóry. Czy już wiesz jakie one są?

Jeśli masz wątpliwości podziel się nimi ze mną na grupie Projekt Skóra_Zostań Managerką Swojej Skóry (klik)

Na fanpage’u Skin Eksperta,  znajdziesz live, w trakcie którego opowiadam, jak do diagnozy podejść praktycznie i odpowiem na Twoje pytania. Kolejny krok znajdziesz tutaj.

 

Agnieszka Zielińska 

Twój Skin Ekspert 

Leave a Reply